JAK DBAĆ O ROWER?

Zdjęcia: tokyobike.com

Rower będzie nam służył przez wiele długich lat, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Warto regularnie oddawać go do serwisu, żeby zapobiec uszkodzeniom ramy czy osprzętu, ale też systematycznie sprawdzać ogumienie, stan łańcucha czy dobrze go wytrzeć po przejażdżce podczas deszczu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kroków, które możesz bez większego wysiłku wykonać sam/a w domu. 

1. SPRAWDZAJ CIŚNIENIE W OPONACH

Raz na tydzień lub maksymalnie dwa tygodnie sprawdzaj czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie. Jeśli rower był długo nieużywany, napompowanie opon będzie konieczne.

Niewystarczająca ilość powietrza w oponach nie tylko sprawia, że ​​pedałowanie jest cięższe, ale może również spowodować ich przebicie. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, opony zapadną się w miejscu, w którym stykają się z podłożem. Następnie z boku pojawią się pęknięcia, a powierzchnia dotykająca podłoża zwiększy się i szybko zużyje.

Z boku opony znajduje się informacja, jakie ciśnienie jest dla niej najbardziej odpowiednie. Poniżej zamieszczamy małą „ściągę”, jak pompować opony w rowerach tokyobike:

Sport 9s 650C: 7 bar (100psi)
CS26, Bisou, Mono Bisou, Mono 26 cali: 5,5 bara (80 psi)
Calin (Mini Velo) 20 cali: 4,5 bara (65 psi)
Little tokyobike 16 cali: 2,4 bara (30 psi)
Paddle 5,5 Bara (80 psi)

Jeśli nie masz odpowiedniej pompki w domu, zachęcamy do odwiedzin w naszym sklepie na ul. Kopernika 8/18 w Warszawie. Z przyjemnością pomożemy Ci napompować opony. Mieszkasz poza Warszawą? Zajrzyj do serwisu czy sklepu rowerowego w Twojej okolicy. Pracownicy z pewnością pozwolą Ci nieodpłatnie skorzystać z pompki.

 2. WYCIERAJ ROWER PO DESZCZU

Rower składa się z wielu metalowych części, które po zbyt długim kontakcie z wodą mogą po prostu zardzewieć. Aby tego uniknąć wycieraj swój rower po każdej przejażdżce podczas deszczu. Użyj do tego miękkiej ściereczki, na przykład z mikrofibry albo starego T-shirtu, który zamierzałeś/aś wyrzucić. Im delikatniejszy materiał, tym lepiej dla Twojego roweru. Dobrze wytrzyj karoserię oraz łańcuch, uwzględniając też błoto i brud, które dostały się do ogniw łańcucha.

Postaraj się nie zostawiać roweru na zewnątrz, kiedy pada deszcz. A jeśli nie masz wyboru, zadbaj o to, aby wszystkie elementy pozostały odpowiednio osuszone albo skorzystaj z wodoodpornego pokrowca. 

3. REGULARNIE CZYŚĆ I SMARUJ ŁAŃCUCH

Osuszenie łańcucha po jeździe podczas deszczu pomoże utrzymać go w dobrej kondycji na długo, ale pamiętaj, że łańcuch zbiera też brud, który unosi się z ziemi podczas codziennej jazdy, szczególnie, kiedy jedziesz po mokrej drodze. Dlatego warto systematycznie czyścić łańcuch suchą ściereczką, która nie pozostawi w jego ogniwach swoich włókien – tutaj znowu przyda się mikrofibra. Po oczyszczeniu łańcucha możesz go nasmarować odpowiednim smarem czy olejem. Pamiętaj, by nie nakładać go zbyt dużo. Wystarczy delikatnie przechylić butelkę, a olej kropla po kropli będzie pokrywał ogniwa łańcucha – w trakcie smarowania wykonaj dwa pełne obroty pedałami do tyłu, aby upewnić się, że olej rozprowadził się na całej długości. Po wszystkim przetrzyj jego nadmiar ścierką. 

Gdy zaczynasz słyszeć, że Twój łańcuch skrzypi, to sygnał, że czas go nasmarować. 

Sprawdzanie ciśnienia, wycieranie roweru i regularne smarowanie łańcucha to trzy najważniejsze czynności, które pozwolą Ci długo cieszyć się dobrą kondycją roweru. Ale nie zapominaj też o przeglądzie u wykwalifikowanego mechanika. Wiele usterek ciężko rozpoznać, czasami w ogóle nie dają po sobie znać, aż do czasu, kiedy uszkodzenie staje się tak duże, że wymaga wymiany całych części, o które często jest niełatwo. Aby uniknąć dużych awarii, wydatków i rozstania się z rowerem na długi czas, należy oddać go w dobre ręce sprawdzonego serwisu.

Jak umówić się na serwis tokyobike?

Napisz do nas na serwis@tokyobike.com.pl z informacją co dzieje się z rowerem (jeśli jest to serwis gwarancyjny, również prosimy o dopisek) i ustalimy dogodny termin oddania roweru. Wszystkie informacje dotyczące cennika, gwarancji oraz serwisowania Twojego tokyobike znajdziesz w zakładce SERWIS I GWARANCJA.