PERFECT DAYS: TOKIO NA ROWERZE


Każdy dzień na rowerze to okazja, do odkrycia czegoś nowego. Cieszenia się małymi i wielkimi rzeczami. Czasami zakwitnie ulubione drzewo w okolicy, albo doświadczymy pięknego zachodu słońca nad rzeką. Bohater filmu Perfect Days (reż. Wim Wenders, dystr. Gutek Film), Hirayama-san uczy nas, że nawet to, co znane i banalne, może dawać nam każdego dnia radość.

Śledząc perypetie głównego bohatera trudno nie zauważyć, jak ważną częścią jego historii jest Tokio. Wielkie miasto, które paradoksalnie jest zarówno zatłoczone i głośne, jak i pełne cichych, spokojnych ulic, w których aż przyjemnie się zaszyć i odpocząć od zgiełku. Dlatego zapraszamy na naszą wirtualną, rowerową wycieczkę po Tokio, a szczególnie po jego wschodniej części, gdzie mieszka filmowy Hirayama-san, a także gdzie mieści się flagowy sklep i siedziba tokyobike.

Perfect Days w reżyserii Wima Wendersa – w kinach od 12 kwietnia.
KUP BILETObszar Ueno to jeden z naszych ulubionych miejsc do zarówno życia, jak i jazdy na rowerze. Mamy tutaj wszystko: i tętniące życiem uliczki, izakaye, kawiarnie, restauracje, i park, w którym szczególnie jesienią można oglądać zmieniające swoje kolory drzewa, jak i odwiedzić muzea i bibliotekę przebudowaną przez Tadao Ando oraz zgubić się w rezydencjalnych uliczkach, gdzie możemy bezpiecznie przemieszczać się na rowerze.


Sento to japońska łaźnia publiczna, do której wstęp kosztuje około 500 jenów (ok. 13 zł). We wschodnim Tokio (Shitamachi) wciąż istnieje wiele domów bez łazienki, dlatego codzienne odwiedziny w sento są stałym punktem wielu Japonek i Japończyków. Hirayama-san korzysta z publicznej łaźni na codzień, a jeśli ktoś zapragnie dnia w stylu bohatera Perfect Days, polecamy też odwiedziny w jednej z najstarszych zachowanych dzielnic Tokio – Yanaka. Warto zajrzeć do Scai The Bathhouse – niezwykłej galerii sztuki, która powstała we wnętrzu starej publicznej łaźni. W Yanace możecie zarówno odpocząć w cieniu drzew i podziwiać komorebi (kiedy światło przebija przez liście konarów drzew i rzuca cienie na ziemię), jak i spędzić spokojny czas na dziedzińcu świątyni shintoistycznej lub buddyjskiej. Oraz odwiedzić lokalny bazar, zajrzeć do sklepu z tradycyjnym japońskim papierem, czy z wyrabianymi ręcznie szczotkami. W Yanace również mieści się nasz sklep: tokyobike Soil, w którym odnawiane są stare rowery tokyobike.
Rzeka Sumida często pojawia się w kadrach filmu Perfect Days. Wzdłuż niej wiedzie długa trasa spacerowa, a przejażdżka przez mosty daje piękny widok o każdej porze dnia. Szczególnie polecamy zachody słońca, które stanowią niesamowite tło dla rozświetlonych drapaczy chmur i mostów, które odbijają się na tafli wody. Jadąc wzdłuż rzeki dotrzecie też do małego parku Sumida, z idealnym widokiem na Tokyo Skytree, która nocą mieni się światłami.


Tokyo Skytree latem i wiosną.

Będąc po drugiej stronie rzeki Sumida koniecznie warto pojechać do Kiyosumi Shirakawa. Tam możecie zwiedzić niesamowite muzeum designu (warto dla samej architektury!) oraz odwiedzić nasz flagowy sklep, w którym można napić się kawy i wypożyczyć rowery na cały dzień. 
Flagowy sklep i siedziba tokyobike w Kiyosumi Shirakawa. Wnętrze zaprojektowali Torafu Architects.Twórca tokyobike Ichiro Kanai (po lewej), przez wszystkich nazywany Kin-chan. Na wielkich schodach można usiąść i napić się kawy kupionej w małym coffee standzie znajdującym się tuż przy wejściu do sklepu. Na górze mieści się sklep z roślinami Plant Society. Widok na rzekę Sumida. W drodze do Taitō.Przejażdżka po wschodnim Tokio, w okolicy Kuramae i Asakusa.Budynek browaru Asahi, zaprojektowany przez Philippe'a Starcka w 1989 roku. Stąd warto wybrać się w poszukiwaniu dobrej kawy. Na przykład w Lucent Coffee.


Po pysznej, energetyzującej kawie specialty, parzonej ręcznie przez właścicieli kawiarni, polecamy dalszą przejażdżkę – do Nakameguro. Ta około 14-kilometrowa trasa zapewnia sporo atrakcji, w tym przejażdżkę obok pałacu cesarskiego i dworca Tokyo. Nakameguro ma sporo stromych podjazdów pod górę, ale to nie jest wyzwanie dla rowerów tokyobike. Tutaj mieści się też jeden z naszych sklepów, w którym również można wypożyczyć rower. I przejechać się wzdłuż rzeki Meguro, w klimacie lokalnych kawiarni i inspirujących sklepów z designem. W tej okolicy możecie też odwiedzić flagowe sklepy Kinto oraz Traveler's Company, i napić się dobrej kawy w Onibus Coffee. 


tokyobike Nakameguro