JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY ROZMIARAMI ROWERÓW?

Jaki rozmiar wybrać, jeśli mój wzrost pasuje i do mniejszego, i do większego roweru? Na którym będę się czuć bezpieczniej? To częste pytania, dlatego, aby ułatwić Wam wybór i podjęcie decyzji, nasze koleżanki ze sklepu tokyobike w Kiyosumi Shirakawa w Tokio postanowiły zademonstrować na sobie różnice między poszczególnymi rozmiarami. W ich przypadku mówimy o wzroście 159 cm, 160 cm, 165 cm i 172 cm. Przetestowane modele: Bisou (rama step-through) oraz CS26 (klasyczna, prosta rama).

MODELE: CS26, SPORT 9S, MONO
Rama pozioma jest dostępna w 4 rozmiarach: XS, S, M i L. Opony są tego samego rozmiaru, ale rozmiary ram są różne.
 
Wzrost 165 cm 
Porównanie: rozmiary XS i S. 

 

PERSONEL 1 (wzrost 165 cm)
Preferowany rozmiar: S
Korzystanie z roweru i częstotliwość: Codziennie dojeżdżam do pracy około 5 km w jedną stronę. 


Jaka jest różnica w postawie podczas jazdy między rozmiarem XS a rozmiarem S?

Rozmiar XS zapewnia otwarte pole widzenia i uczucie odprężenia. Nie rozciągam zbytnio rąk i trzymam chwyt w odpowiedniej odległości od mojego ciała, więc mam wrażenie, że mam bardziej wyprostowaną pozycję niż w przypadku rozmiaru S. W S odległość od siodełka do kierownicy jest większa, więc masz wrażenie, że wyciągasz górną część ciała do przodu, co zapewnia bardziej sportową jazdę. Czujesz, że idziesz do przodu. W najlepszym przypadku jest to sport, w najgorszym wrażenie, jakbyś ciężko pracował.
 
W zależności od wielkości tułowia i długości ramienia występują indywidualne różnice w odczuwaniu pozycji chwytu i odległości.

 

Czy obawiasz się, że nie sięgniesz nogami do ziemi, jeśli rozmiar będzie za duży?

Bez obaw! Wysokość siodełka obniżonego do dołu w rozmiarze S jest mniej więcej taka sama, jak pozycja siodełka podniesiona o 6 do 7 cm podczas jazdy w rozmiarze XS. Oba są łatwe w prowadzeniu.

Mówisz, że wolisz rozmiar XS. Dlaczego?

Kiedyś jeździłam na rozmiarze XS, a teraz jeżdżę S. Oba są wygodne w jeździe, więc oba są poprawne, jeśli chodzi o wybór rozmiaru. Niemniej chcę jeździć na rowerze w bardziej zrelaksowany sposób, podziwiając krajobrazy miasta, więc pomyślałam, że rozmiar XS będzie odpowiedni do takiej jazdy. Powodem, dla którego zmieniłam rozmiar XS na S, było to, że w większym podobały mi się proporcje (równowaga między 26-calowymi oponami a rozmiarem ramy). Na szczęście po zmianie kierownicy* rozmiar S stał się dla mnie również wygodny.

Dostosuj kierownicę
Im szersza i wyższa kierownica, tym bardziej wyprostowana i zrelaksowana będzie pozycja jazdy.


Wzrost 172 cm 
Porównanie: rozmiary S i M. 

 

PERSONEL 2 (wzrost 172 cm)

Preferowany rozmiar: 
M (57 cm). Mam go od 5 lat.

Korzystanie z roweru i częstotliwość: Używam go na wycieczki do 10 km w jedną stronę w weekendy.

Jaka jest różnica w pozycji jazdy między rozmiarem S a M?

W rozmiarze S odległość między ciałem a kierownicą jest niewielka. Ponadto rama i kierownica w rozmiarze S są ogólnie nieco niższe, więc łatwiej jest obciążyć ramiona i wydaje się, że jest większe obciążenie do przodu. Z drugiej strony rozmiar M pozostawia dużo miejsca między ciałem a ramionami i stopami. Wydaje mi się, że mam więcej przestrzeni.

Czy obawiasz się, że nie sięgniesz nogami do ziemi, jeśli rozmiar będzie za duży?

W ogóle nie zwracam na to uwagi. W moim przypadku dla rozmiaru S siodełko powinno być podniesione o około 12 do 14 cm, a dla rozmiaru M o około 4 cm. Patrząc na zdjęcie uważam, że takie ustawienie wysokości siodełka, na której możesz stanąć na palcach, jest wygodniejsza podczas pedałowania.

Mówisz, że wolisz rozmiar M. Dlaczego?

Kiedy kupowałam swój rower, rozmiar M był niedostępny. Ostatecznie wybrałem rozmiar S, który akurat był w magazynie. Był to model z płaską kierownicą w kształcie łuku bez wzniesienia. Pozycja chwytu była dość niska, więc ciężko było obciążyć ramiona i jak rozłożyć odpowiednio siłę na nadgarstkach. Obecnie używam wyższego mostka* kierownicy, a kierownica została zmieniona na szeroką, nieco zakrzywioną, aby zapewnić wygodniejszą postawę. Lubię jeździć z wyprostowanymi biodrami i środkiem ciężkości za mną, więc jestem zadowolona z obecnego stylu. Jednak nadal mam wrażenie, że mam za mało miejsca na nogi.* Następnym razem na pewno wybiorę rozmiar M.

*Oprócz wzrostu ważnym czynnikiem w wyborze rozmiaru są proporcje ciała. Przy dłuższych nogach i krótszym tułowiu może się okazać, że większy rozmiar lepiej się sprawdzi.

*Mostek to wymienna część roweru, która może mieć różne długości i kształty. W ten sposób zmienia się położenie kierownicy i pozycja jazdy.