LONG LIFE DESIGN – GOOD DESIGN AWARD

W 2021 roku rowery tokyobike zostały uhonorowane prestiżową nagrodą i odznaczeniem LONG LIFE GOOD DESIGN AWARD wręczanym co roku przez Japan Institute of Design Promotion.

GOOD DESIGN AWARD jest ruchem i konkursem mającym na celu wzbogacenie naszego życia i społeczeństwa poprzez design. Inicjatywa powstała w Japonii w 1957 roku, a wśród nagrodzonych obiektów są między innymi wyroby przemysłowe, architektura, przedmioty codziennego użytku, design, a nawet oprogramowanie, systemy czy usługi. Nagrodę GOOD DESIGN symbolizuje znak G-Mark, jego posiadanie oznacza, że produkt spełnia wszelkie kryteria świetnego designu. Wygrywające projekty odznaczają się między innymi stałością i konsekwencją – niezmienione służą przez lata i nie poddają się chwilowym trendom.

W dzisiejszych czasach, w coraz bardziej złożonym społeczeństwie, nasze oczekiwania co do roli designu w rozwiązywaniu problemów i odkrywaniu nowych zagadnień stale ewoluują. Nagroda LONG LIFE DESIGN GOOD DESIGN AWARD, poprzez selekcję i różne sposoby promocji, ma na celu wspieranie tych, którym udało się zidentyfikować możliwości designu, zbadać, co można dzięki niemu osiągnąć, poszerzyć dziedziny, w których design może odgrywać rolę, a ostatecznie doprowadzić do stworzenia społeczeństwa, w którym każdy może wieść bogate i twórcze życie.

GOOD DESIGN AWARD nie jest konkursem, w którym ocenia się wyższość lub niższość projektów. Jest to raczej system odkrywania nowych rzeczy poprzez badania, szerokiego dzielenia się odkryciami ze społeczeństwem z pomocą oznaczenia G Mark, a tym samym budowania mostu do następnej innowacji. W konkursie GOOD DESIGN AWARD wybrano pięć podstawowych tematów, które mają być ideałami przewodnimi, o których zawsze powinniśmy pamiętać.

LUDZKOŚĆ kreatywność, która kieruje tworzeniem rzeczy
HONOROWOŚĆ umiejętność jasnego postrzegania natury współczesnego społeczeństwa
INNOWACYJNOŚĆ wizja, która otwiera przyszłość
ESTETYKA wyobraźnia, by przywoływać bogate życie i kulturę
ETYKA rozwaga w kształtowaniu społeczeństwa i środowiska

tokyobike został wprowadzony na rynek w 2002 r. jako rower, na którym można cieszyć się miastem. W momencie premiery wybór rowerów był ograniczony prawie wyłącznie do tych, które były używane do uprawiania sportów wakacyjnych (rowery szosowe i górskie) lub po prostu jako środek transportu na krótkich dystansach (na przykład ciężkie rowery typu mama-chari). Koncepcja Tokyo Slow i odkrywania miasta na nowo poprzez uważne, przyjemne i lekkie przejażdżki na stałe wpisały się w filozofię tokyobike. Nasze rowery pozwalają na czerpanie radości z miejskiego życia już od 20 lat. 

JURORZY GOOD DESIGN AWARD O TOKYOBIKE
Celem tokyobike nie jest szybka jazda, ale stworzenie roweru jako narzędzia do wprowadzania drobnych zmian w zwykłe, codzienne życie. To grupa profesjonalistów, którzy lubią Tokio i dostarczają narzędzie do cieszenia się tym, co niematerialne. To, co łączy ich z ludźmi, z którymi nawiązują kontakty, to dążenie do „uważnego” życia i sztuka dzielenia się wartościami. „Podróżnicy są jak mieszkańcy, mieszkańcy są jak podróżnicy” – to piękne zdanie z tokyobike przywołuje obrazy pełnych serca spotkań, do których dochodzi podczas jazdy na rowerze.

Niedawno w flagowym sklepie tokyobike w Tokio (Kiyosumi Shirakawa) odbyła się wystawa LONG LIFE DESIGN, w której pracownicy tokyobike przedstawili 20 przedmiotów uhonorowanych w przeszłości nagrodą GOOD DESIGN LONG LIFE AWARD. Do dziś, tak jak rowery tokyobike, te wyroby pozostają niezmienione i cieszą oraz służą w życiu codziennym nie tylko mieszkańcom i mieszkankom Japonii, ale i na całym świecie. Nasi koledzy i koleżanki z siedziby w Tokio każdy z nich opatrzyli subiektywnym komentarzem – wybrali te przedmioty, które uwielbiają i których sami używają na codzień. Wśród wybranych przedmiotów znalazły się między innymi:
Super Cub (Honda Motor Co., Ltd.)
Seria RICOH GR (Ricoh Company, Ltd.)
Krzesło CH24/ Y (Carl Hansen & Son Japan Ltd.)
Pocari Sweat (Otsuka Pharmaceutical Co., Ltd.)
Frixion, Doctor Grip (Pilot Corporation Ltd.)
Almost-a-Day Notebook (Almost-a-Day Co., Ltd.)
Radio Gymnastics (Japan Post Insurance Co., Ltd. i inni)

Seria RICOH GR // HONDA Super C100 

Palenisko campingowe Snow Peak // Stołek Artek 60

Czajnik ze stali nierdzewnej, projektant: Sori Yanagi // Flamastry Pentel