20 LAT TOKYOBIKE – LIST OD CEO ICHIRO KANAI

 

Wszystko zaczęło się od nazwy. W 2002 roku wpadłem na pomysł stworzenia sklepu internetowego z rowerami. Nazwałem go tokyobike, bo skoro rower górski jest do jazdy po górach, to celem tokyobike miała być jazda po Tokio. Pomyślałem wtedy, że gdyby istniał taki rower, moje życie całkowicie by się zmieniło. I wtedy właśnie rozpoczęła się moja podróż bez konkretnego celu, bo to tokyobike poprowadził mnie do przyszłości, której nigdy nie mogłem przewidzieć.

Na początku założyłem markę sam sądząc, że będę mógł się w ten sposób utrzymywać. Jednak w pojedynkę nie było to możliwe. Dwa lata później zachwyciła mnie dzielnica Yanaka, przez którą akurat przypadkowo przejeżdżałem. Jej mieszkańcy potrafili cieszyć się życiem. Dookoła było mnóstwo małych, prywatnych sklepów czy kawiarni, a ich właściciele i pracownicy zajmowali się swoimi sprawami we własnym tempie, nie przejmując się otoczeniem. Emanowała z nich siła i poczucie wolności. To właśnie tam wynająłem biuro. Chciałem im powiedzieć, że dzięki tokyobike będą mogli czerpać jeszcze więcej radości z codziennego życia. 

Z czasem zaczęliśmy się zaprzyjaźniać z sąsiadami. Połączyły nas wspólne wartości i styl życia. Coraz więcej osób wsiadało na tokyobike. Nie tylko członkowie naszego zespołu czy pracownicy innych sklepów rowerowych, ale i osoby sprzedające artykuły papiernicze, ubrania, buty, meble, czekoladę, kawę, herbatę, chleb. Dołączyły do nas różne miejsca, jak restauracje, kawiarnie, studia ceramiczne, artyści – ludzie i miejsca, które tworzą atmosferę miasta poprzez design, gastronomię. Nawiązaliśmy przyjaźnie nie tylko w Tokio, ale i w całej Japonii, a nawet za granicą. To jest dla mnie najprzyjemniejsza rzecz. 

Uważam, że rower jest symbolem wolności i środkiem transportu, który otwiera nasze zmysły. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, dlatego możemy cieszyć się codziennymi przygodami z ciekawością i otwartością. Rower wzbogaca codzienne życie, bo pozwala nam uchwycić to, czego wcześniej w naszym mieście nie dostrzegaliśmy. Poszerza nasze horyzonty. Dlatego będziemy szczęśliwi, jeśli tokyobike i Tobie pomoże jeszcze bardziej cieszyć się życiem.

Dziękuję za ostatnie 20 lat.

CEO

Ichiro Kanai